
Brojna istraživanja su dokazala da čitanje djetetu pospješuje njegov kognitivni, emocionalni, socijalni i jezično, govorni razvoj.
Roditelji, bake i djedovi te starija braća i sestre trebaju nastojati što više čitati djetetu.
Čitanje treba postati dnevna rutina kao i ostale svakodnevne rutine kroz koje dijete prolazi (hranjenje, igra, spavanje…).
Jednostavni savjeti i dobrobiti čitanja djetetu:
1. Čitajte djetetu svaki dan.
Iako svi vodimo ubrzan način života i stalno negdje žurimo, izdvojite u danu barem 15 minuta za čitanje djetetu. Vremenski nije puno, a djetetu znači mnogo!
2. Čitanjem pobuđujemo djetetovu maštu i kreativnost te potičemo dijete da zamišlja mjesta i likove iz priča, stvarne i nestvarne događaje, prirodu, životinjski i biljni svijet…
3. Kod malih beba čitanje djeluje na način da ih glas roditelja umiruje te stječu nova iskustva slušajući zvukove različitih tonova, visine i jačine.
4. Važno je držati slikovnicu ispred djeteta dok mu čitamo kako bi dijete moglo pratiti slike i tekst. Dijete trebamo poticati da odgovara na pitanja o priči, ali i da samo postavlja pitanja. Na taj način se razvija radoznalost kod djeteta.
5. Nakon što pročitate priču, komentirajte i razgovarajte s djetetom o tome što se dogodilo u priči. Potičite dijete da samo prepriča priču.
6. Objasnite djetetu nepoznate riječi koje se pojavljuju u priči kako bi u potpunosti razumjelo pročitano.
7. Odaberite slikovnice koje imaju lijepe i jasne ilustracije koje prate slijed događaja i koje su shvatljive djetetu.
8. Čitanjem bogatimo djetetov rječnik.
9. Pročitajte istu priču više puta jer na taj način razvijamo pamćenje kod djeteta, ali i održavanje koncentracije.
10. Dopustite djetetu da odabere koju knjigu ćete čitati, dopustite mu da drži knjigu i okreće stranice jer će na taj način cijelo iskustvo čitanja postati još zanimljivije i uzbudljivije.
Ispunite obrazac - pošaljite nam ga putem e-maila i naši stručnjaci će Vam se u kratkom vremenskom periodu povratno javiti