
Što najviše utječe na uspješnost logopedske terapije?
Na samu uspješnost logopedske terapije utječu brojni čimbenici. Od samih uzroka i složenosti poremećaja do anatomije govornih organa i djetetove pažnje.Važno je imati na umu da je svaka logopedska terapija drugačija te je individualno osmišljena za svako dijete.
Ovdje su navedeni neki od najvažnijih čimbenika uspješnosti logopedske terapije:
Redovitost i dinamika dolazaka
Izuzetno je važno da dijete kontinuirano pohađa logopedsku terapiju kako bi se ostvarili željeni terapeutski ciljevi. Rijetkim dolascima te isprekidanom terapijom dijete će sporije i teže postići vidljive rezultate. Kao i kod većine vještina koje se 'uvježbavaju' (npr. sport, učenje stranog jezika, ples...) i kod pohađanja logopedske terapije važno je da roditelji i djeca budu vrijedni, uporni i dosljedni.
Provođenje logopedskih vježbi kod kuće
Roditelji trebaju biti svjesni da provođenje vježbi 1- 2 tjedno samo kod logopeda nije dovoljno kako bi dijete napredovalo. Potrebno je vježbati kod kuće prema uputama logopeda i zadanim vježbama da dijete što bolje utvrdi i usvoji naučeno. Isto tako, važno je da se vježbe odrade kvalitetno, kada je dijete odmorno i voljno za rad. Treba izbjegavati provođenje vježbi ukoliko je dijete umorno ili neraspoloženo jer tada najčešće nisu dovoljno učinkovite.
Vrijeme započinjanja logopedske terapije
Bitno je da se s logopedskom terapijom krene na vrijeme. Ovisno o kojoj poteškoći je riječ, postoji određena dob u kojoj se simptomi mogu u većoj ili manjoj mjeri otkloniti i/ili ublažiti.
Isto tako, nikada nije kasno za započeti logopedsku terapiju, ukoliko je ona potrebna. Znamo svi poznatu izreku: „Bolje ikad, nego nikad“ Međutim, u tom slučaju treba biti svjestan okolnosti i postaviti realna očekivanja i ciljeve vezane za uspješnost i trajanje logopedske terapije.
Motiviranost i suradnja između djeteta i terapeuta
Dijete je prije svega dijete i svako dijete je drugačije. Neka djeca su zaigrana i vrckasta, neka sramežljiva i plaha, neka su po prirodi sklona radnim navikama, a neka su u šarenom svijetu mašte. Važno je da mi logopedi pokušamo u dovoljnoj mjeri zainteresirati dijete za terapiju te da nastojimo pronaći najbolji način kako pristupiti svakom djetetu posebno. Suradnja između djeteta i terapeuta je najčešće ono što najviše utječe na motiviranost djeteta. Važno je ne zaboraviti da trebamo stalno hrabriti i poticati dijete kako bi se ono pokazalo u najboljem svjetlu.
Ispunite obrazac - pošaljite nam ga putem e-maila i naši stručnjaci će Vam se u kratkom vremenskom periodu povratno javiti